NIEUWS

Schone lucht, een mensenrecht

Thuis / Nieuws / Industrie nieuws / Het belang en de selectiecriteria van primaire filters in HVAC-systemen

Het belang en de selectiecriteria van primaire filters in HVAC-systemen

Primaire filters – ook wel voorfilters, grove filters of G-klasse filters genoemd – zijn de eerste luchtreinigingsfase in een HVAC-systeem, en hun taak is om grote deeltjes vanaf 5 micrometer op te vangen, zodat elk stroomafwaarts onderdeel lang genoeg overleeft om de kosten ervan te verdienen. Ze verwijderen doorgaans 80-95% van het stof in de lucht, terwijl ze slechts 25-50 Pa bijdragen aan de initiële drukval, en ze kosten een klein deel van de medium- en HEPA-filters die ze beschermen.

Hun belang berust op drie meetbare resultaten:

  1. Ze verlengen de levensduur van het filter stroomafwaarts met een factor 2 tot 5, waardoor frequente vervanging van dure HEPA-elementen wordt omgezet in onregelmatige vervanging van goedkope voorfilters.
  2. Ze houden koel- en verwarmingsspiralen schoon. Een spoel die vervuild is met een stoflaag van 5 mm kan 15-25% van zijn warmteoverdrachtscapaciteit verliezen en het systeem dwingen langer te draaien voor hetzelfde vermogen.
  3. Ze beschermen ventilatoren, dempers, luchtbevochtigers en kanaalinterieurs, houden de statische druk stabiel en verminderen de frequentie en kosten van kanaalreiniging.

De selectie komt neer op zes variabelen, in volgorde van belangrijkheid: efficiëntieklasse, aanstroomsnelheid en luchtstroomwaardering, stofopnamecapaciteit, initiële en uiteindelijke drukval, frame- en mediaconstructie afgestemd op de omgeving, en fysieke afmetingen met de juiste afdichtingsmethode. In de rest van dit artikel worden deze allemaal uitgewerkt met cijfers die u direct kunt toepassen.

dsc06456-yy-1

Wat een primair filter eigenlijk doet

Positie in de filtertrein

Een standaard commerciële luchtbehandelingsunit maakt gebruik van een gegradueerde volgorde: primair filter → middelhoog rendement filter → hoog rendement of HEPA-filter. Elke fase verwijdert het deeltjesbereik waar het het meest economisch mee omgaat en draagt ​​de rest over aan de volgende. Als u een HEPA-filter rechtstreeks in ruwe buitenlucht plaatst, wordt deze binnen enkele weken gevuld met pluisjes, insecten, pollen en gruis, waardoor media worden verspild die zijn ontworpen voor submicrondeeltjes.


De vangmechanismen aan het werk

  • Onderschepping – een deeltje dat een luchtstroomlijn volgt, passeert binnen één deeltjesstraal van een vezel en raakt deze. Dominant voor deeltjes van 1–10 µm.
  • Traagheidsimpact: zwaardere deeltjes kunnen de lucht niet volgen als deze rond een vezel buigt en ermee in botsing komt. Dominant boven 1 µm en sterker bij hogere aanstroomsnelheid.
  • Zeven – deeltjes die fysiek groter zijn dan de opening tussen de vezels kunnen er niet doorheen. Verwerkt pluisjes, vezels, haar en insecten.
  • Bezinking door zwaartekracht – grove, zware deeltjes vallen in lagesnelheidszones vóór de media neer.

Omdat impactie en onderschepping beide sterker worden naarmate de deeltjes groter worden, zijn primaire filters het meest efficiënt, juist op de deeltjes die de meeste schade aan spoelen en ventilatoren zouden toebrengen.


De betrokken deeltjes

Veelvoorkomende verontreinigende stoffen in de lucht, naar grootte en het filtratiestadium waarin ze normaal gesproken worden opgevangen.

Verontreiniging

Typische maat

Voornamelijk gevangen door

Insecten, bladeren, pluisjes

> 100 µm

Primair filter

Textielvezels, haar

30–200 µm

Primair filter

Stuifmeel

10–100 µm

Primair filter

Vastgezet stof, zand

5–50 µm

Primair filter

Schimmelsporen

2–20 µm

Primaire en mediumfilters

Fijn atmosferisch stof (PM2,5)

0,3–2,5 µm

Filters met gemiddeld en hoog rendement

Verbrandingsrook, bacteriën

0,01–1 µm

HEPA


Waarom primaire filtratie zichzelf terugbetaalt

Bescherming van spoelen en warmteoverdracht

De lamelafstand op een typische koelspiraal bedraagt 1,8 tot 3,2 mm. Stof overbrugt deze gaten snel in ongefilterde lucht, en de afgezette laag fungeert als thermische isolatie en beperkt de luchtstroom. Veldstudies van vervuilde batterijen laten consistent warmteoverdrachtsverliezen zien van 15-25% en een vermindering van de luchtstroom van 10-20%. Omdat de koelmachine of warmtepomp dan langer moet draaien om aan dezelfde belasting te voldoen, vertaalt een schone spoel die door goede voorfiltratie wordt onderhouden zich gewoonlijk in een 5-15% lager HVAC-energieverbruik.


Verlenging van de levensduur van het stroomafwaartse filter

Een HEPA-filter kan 15 tot 40 keer zoveel kosten als een primair filter van hetzelfde gezichtsgebied. Het beladen met grof stof is de duurste manier om pluisjes te verwijderen. Met een goed gespecificeerde primaire fase wordt de levensduur van het stroomafwaartse filter twee tot vijf keer verlengd, en de rekenkunde is doorslaggevend: het vervangen van vier voorfilters per jaar tegen bescheiden kosten om één voortijdige HEPA-vervanging te voorkomen, is een duidelijke overwinning.


Fans en kanalen schoon houden

Stof dat zich ophoopt op centrifugaalventilatorbladen brengt de waaier uit balans, verhoogt de trillingen en lagerbelastingen en vermindert de aerodynamische efficiëntie. Stof dat zich in het kanaal afzet, vormt een substraat voor microbiële groei en vereist uiteindelijk mechanische reiniging, wat meer dan enkele jaren filtervervanging kan kosten. Een goed onderhouden primaire trap is het goedkoopste kanaalhygiëneprogramma dat beschikbaar is.


Ondersteuning van doelstellingen voor binnenluchtkwaliteit

Primaire filters leveren op zichzelf geen schone kamer- of ziekenhuislucht, maar maken dit haalbaar en duurzaam. In systemen waarbij de laatste fase de IAQ-verantwoordelijkheid draagt, garandeert het voorfilter dat de laatste fase binnen de ontwerpbelasting functioneert, in plaats van te vechten tegen een stofbelasting die nooit de bedoeling was.


Een vergelijking van de gewerkte kosten

Illustratieve jaarlijkse vergelijking voor een enkele luchtbehandelingsunit van 10.000 m³/u met en zonder een speciale primaire trap.

Artikel

Zonder primaire fase

Met primaire fase

Gemiddelde filterwisselingen per jaar

3–4

1

Primair filter changes per year

—

3–4

Spoelreinigingsinterval

Jaarlijks

Elke 3-5 jaar

Gemiddelde warmteoverdracht van de spoel

Degradeert 15–25%

Bijna ontwerp

Relatieve filtratiekosten

Basislijn 100%

40–60%


De efficiëntiebeoordelingen lezen

EN 779 / ISO 16890 Grove klassen

Primaire filters worden beoordeeld op basis van hun arrestatie (het percentage synthetisch teststof dat wordt vastgehouden in gewicht) in plaats van op basis van hun fractionele efficiëntie op fijne deeltjes. Volgens de oudere EN 779-norm zijn dit de G1-G4-kwaliteiten; onder ISO 16890 verschijnen ze als ISO Coarse xx%.

Groffilterklassen met geschatte equivalenties en typische drukvalwaarden.

EN 779 Klasse

Arrestatie

Ongeveer. MERV

Initiële Δp

Typisch gebruik

G1

< 65%

1–3

10–25 Pa

Alleen screening van apparatuur

G2

65-80%

4–5

20–35 Pa

Licht commercieel, retourlucht

G3

80-90%

6–7

25–50 Pa

Meest voorkomende algemene voorfilter

G4

> 90%

7–8

30–60 Pa

Voorfilter vóór F7–F9 of HEPA

Voor de grote meerderheid van commerciële gebouwen is G4/MERV 8 de verstandige standaard: het verwijdert vrijwel alle massabelasting die ertoe doet, terwijl er weinig weerstand wordt toegevoegd.


Waarom arrestatie en fractionele efficiëntie verschillende vragen zijn

Een filter kan een arrestatie van 90% op gewichtsbasis vertonen en toch de meeste deeltjes passeren, omdat grove deeltjes bijna de hele massa dragen, terwijl fijne deeltjes bijna de hele massa dragen. Dit is een kenmerk van het gefaseerde ontwerp en geen tekortkoming: het primaire filter wordt gemeten aan de hand van de massa die het moet onderscheppen, en de stroomafwaartse fase wordt gemeten aan de hand van de fijne fractie die het moet oplossen.


Selectiecriterium één: luchtstroom en gezichtssnelheid

Gezichtssnelheid is de enige parameter die meestal een filter scheidt dat presteert zoals gecatalogiseerd, en een filter dat dat niet doet.

Gezichtssnelheid (m/s) = luchtstroom (m³/s) ÷ filteroppervlak (m²)

Ontwerpbegeleiding per mediatype:

  • Paneel- en geplooide primaire filters: 2,0–2,5 m/s, waarbij 2,5 m/s wordt behandeld als praktisch plafond.
  • Wasbaar metalen gaas: tot 3,0 m/s, omdat het stijve medium een ​​hogere snelheid tolereert.
  • Rollen synthetische media: 1,5–2,5 m/safhankelijk van dikte en dikte.


Uitgewerkt voorbeeld

Een LBK verwerkt 10.000 m³/h = 2,78 m³/s. Het targeten van 2,0 m/s levert een vereist gezichtsoppervlak op van 2,78 ÷ 2,0 = 1,39 m². Als u standaardpanelen van 592 x 592 mm (elk 0,35 m²) gebruikt, betekent dit vier panelen: een bank van 2 x 2. Door slechts twee panelen te specificeren zou de frontsnelheid naar 4,0 m/s gaan, ruim buiten het ontwerpvenster.


Plooigebied als de verborgen variabele

Twee filters met identieke vlakken van 592 x 592 mm kunnen op mediagebied sterk verschillen. Een flatpanel biedt ongeveer 0,35 m²; een diepgeplooid filter van 100 mm kan 2 tot 4 m² media in dezelfde opening verwerken. Omdat de mediasnelheid evenredig afneemt, houdt de diepgeplooide versie meerdere malen het stof vast bij vergelijkbare weerstand. Wanneer u producten vergelijkt, vergelijk dan het effectieve mediagebied, niet de gezichtsafmetingen.


Selectiecriterium twee: drukval en stofopnamecapaciteit

Begin- en eindweerstand instellen

De initiële drukval voor een schoon primair filter moet bij nominale stroom in de band van 25–50 Pa liggen. Het aanbevolen vervangingspunt – eindweerstand – is conventioneel tweemaal de initiële waarde, of 150–250 Pa, afhankelijk van wat zich het eerst voordoet. Als u verder dan dat punt werkt, ontstaat er een sterk stijgende ventilatorenergie met een afnemend rendement.


De energierekenkunde

Het ventilatorvermogen schaalt rechtstreeks met de druk:

Ventilatorvermogen (kW) = luchtstroom (m³/s) × drukval (Pa) ÷ (1.000 × ventilatorefficiëntie)

Voor de bovenstaande unit van 10.000 m³/u bij een ventilatorefficiëntie van 65% kost elke 100 Pa extra weerstand ongeveer 0,43 kW. Continu draaiend, dat is ongeveer 3.750 kWh per jaar – vaak meer dan het gehele jaarlijkse filterbudget. Het kiezen van media met lage weerstand en een royaal plooioppervlak is daarom net zo goed een energiebeslissing als een filtratiebeslissing.


Stofhoudend vermogen

Het stofopnamevermogen (DHC) is de massa teststof die wordt vastgehouden wanneer het filter de uiteindelijke weerstand bereikt, uitgedrukt in grammen. Typische waarden voor een element van 592 × 592 mm:

Indicatieve stofopnamecapaciteit en levensduur door primaire filterconstructie, gebaseerd op een standaard element van 592 x 592 mm.

Bouw

Mediagebied

Stofhoudend vermogen

Typische levensduur

Plat synthetisch paneel

0,35 m²

80–150 gram

1 à 2 maanden

Geplooid paneel, 46 mm

1,0–1,5 m²

250–400 gram

3–4 maanden

Geplooid paneel, 100 mm

2,5–4,0 m²

500–900 gram

6–12 maanden

Zak/tas, G4

3,0–5,0 m²

700–1.200 gram

6–12 maanden

Wasbaar metalen gaas

0,35 m² (multi-layer)

100–200 g per cyclus

Maandelijks gewassen, 5-10 jaar

De praktische conclusie: vergelijk filters op basis van de kosten per gram vastgehouden stof, niet op basis van de aankoopprijs per eenheid. Een diep geplooid element voor een dubbele prijs, dat drie keer zo lang meegaat en minder weerstand biedt, is op elke as de goedkopere keuze.


Selectiecriterium drie: Media- en frameconstructie

Media-opties

  • Synthetisch non-woven polyester – de reguliere keuze. Vochtbestendig, dimensionaal stabiel, verkrijgbaar in constructies met gegradeerde dichtheid waarbij de vezeldichtheid toeneemt naar het stroomafwaartse vlak voor progressieve dieptebelasting.
  • Polypropyleen meltblown – fijne vezels, laag basisgewicht, goede efficiëntie bij lage weerstand; vaak elektrostatisch geladen om de opname van middelgrote deeltjes te vergroten.
  • Glasvezel – hoge temperatuurtolerantie, geschikt voor verwarmde luchtstromen en industriële toepassingen.
  • Aluminium of roestvrij gaas – wasbaar en herbruikbaar, ideaal voor keukenafvoeren, met vet beladen lucht en inlaten met hoge vochtigheid.
  • Met actieve kool geladen non-woven - voegt gas- en geurbestrijding toe waar de inlaat zich in de buurt van een rijbaan, laadperron of uitlaatschoorsteen bevindt.


Kaderopties

Framematerialen voor primaire filters en de omstandigheden die het beste bij elk passen.

Framemateriaal

Temperatuurlimiet

Vochtigheidstolerantie

Beste applicatie

Karton/kraftpapier

60 °C

Tot ~80% relatieve luchtvochtigheid

Droge binnenretourlucht, voor eenmalig gebruik

Gegalvaniseerd staal

120 °C

Hoog

Buitenluchtinlaten, algemene LBK-taak

Aluminium

120 °C

Hoog

Wasbare eenheden, gewichtsgevoelige installaties

Roestvrij staal

250 °C

Zeer hoog

Keukens, laboratoria, cleanrooms, kustlocaties

ABS/kunststof

70 °C

Hoog

Residentiële en licht commerciële eenheden


Brandclassificatie

Filters die in commerciële luchtbehandelingssystemen worden geïnstalleerd, moeten voldoen aan UL 900 Klasse 1/Klasse 2 of de gelijkwaardige classificatie EN 13501-1, vereist door de lokale wetgeving. Bevestig de certificering op het productgegevensblad in plaats van deze af te leiden uit het mediatype.


Selectiecriterium Vier: Passend bij de omgeving

Aanbevolen primaire filterspecificatie per gebouwtype en stofomstandigheden in de omgeving.

Milieu

Aanbevolen klasse

Voorkeur constructie

Interval wijzigen

Kantoor, schone stadslucht

G4 /MERV8

Geplooid synthetisch paneel

3–6 maanden

Ziekenhuis / laboratorium

G4 voortrap

Met metalen frame, met pakking afgedicht

2–3 maanden

Industrieel, veel stof

G4 diepe plooi of zak

100 mm diep, stalen frame

1 à 2 maanden

Commerciële keuken

G2-G3-gaas

Wasbaar roestvrijstalen schot

Wekelijks gewassen

Kust / hoge luchtvochtigheid

G4

Vochtbestendig kunststof, metalen frame

3–4 maanden

Datacentrum

G4 /MERV8

Lage Δp diepe plooi

6–12 maanden

In de buurt van bouwplaats

G3 G4 in serie

Grofbank in twee fasen

2–6 weken

Waar PM10 buiten regelmatig de 150 µg/m³ overschrijdt, levert een grove opstelling in twee fasen – een wasbaar gaasscherm vóór een wegwerpgaasscherm vóór een wegwerp G4 – doorgaans de laagste totale kosten op, omdat het scherm de zwaarste belasting absorbeert en eenvoudigweg wordt gespoeld.


Selectiecriterium vijf: afmetingen, afdichting en installatie

Standaard maten

Metrische LBK-modules zijn gebouwd rond nominale openingen van 592 x 592 mm en 592 x 287 mm met een diepte van 21, 46, 96 en 100 mm. Imperial-systemen gebruiken 24" x 24", 24" x 12" en 20" x 25" met een diepte van 1", 2" en 4". Door bij standaardformaten te blijven, zijn vervangingen uit de voorraad leverbaar en worden de doorlooptijd en de premie van op maat gemaakte elementen vermeden.


Bypass-lekkage is het doorslaggevende detail

Lucht volgt de weg van de minste weerstand, dus elke opening rond het frame voert een onevenredige luchtstroom met zich mee. Een opening van 3 mm rond een filter van 592 x 592 mm kan ervoor zorgen dat 5-10% van de totale luchtstroom volledig om het medium heen gaat, en dat de omgeleide lucht zijn volledige stofbelasting rechtstreeks naar de spoel transporteert. Elk procentpunt van het nominale rendement is niet relevant als de afdichting defect raakt. Praktische maatregelen:

  1. Specificeer filters met een doorlopende pakking met gesloten cellen aan de bovenstroomse of stroomafwaartse zijde.
  2. Gebruik veerklemmen of cam-lock-houderframes die een gelijkmatige compressie over de pakking uitoefenen.
  3. Controleer bij elke vervanging of de rupsband en het frame recht en onbeschadigd zijn.
  4. Controleer de richtingspijlen van de luchtstroom; geplooide media die achterstevoren zijn geïnstalleerd, verliezen een aanzienlijk deel van hun capaciteit.


Toegang en servicegoedkeuring

Laat ten minste de filterdiepte plus 300 mm vrije ruimte aan de voorkant van de oever vrij voor verwijdering. Filters die moeilijk te bereiken zijn, worden laattijdig vervangen, wat de hele strategie ondermijnt, ongeacht hoe goed het element is gespecificeerd.


Monitoring- en vervangingsstrategie

Meten, niet raden

Installeer een drukverschilmeter of -transmitter op elke filterbank, met een bereik van 0–500 Pa en een gemarkeerd alarminstelpunt. Visuele inspectie is een onbetrouwbare indicator: een filter kan er grijs uitzien en nog steeds het grootste deel van zijn capaciteit hebben, of er acceptabel uitzien terwijl fijn stof diep in de media wordt meegevoerd.


Aanbevolen praktijk

  • Noteer de Δp van het schone filter bij inbedrijfstelling als basis voor elke toekomstige vergelijking.
  • Vervangen wanneer Δp tweemaal de beginwaarde of 200 Pa bereikt, afhankelijk van wat zich het eerst voordoet.
  • Registreer maandelijks de metingen om een laadcurve op te bouwen; een curve die steiler wordt, duidt op een verandering in de omgevingsomstandigheden die het onderzoeken waard zijn.
  • Vervang de primaire fase volgens zijn eigen schema en de tijd stroomafwaarts verandert zodat deze samenvalt met een nieuw voorfilter.
  • Met zakken gevulde filters bij verwijdering om te voorkomen dat opgevangen stof opnieuw in de technische ruimte terechtkomt.


Totale eigendomskosten

Beoordeel kandidaten op het volledige plaatje in plaats van op de factuurregel:

Jaarlijkse kosten = (filterprijs × veranderingen per jaar) arbeidsenergie van gemiddeld Δp-aandeel van stroomafwaartse filter- en spoelreinigingskosten

In de meeste continu werkende systemen bedraagt de aan drukval toe te schrijven energie 60-80% van de levensduurkosten van een primair filter, waarbij de aanschafprijs een minderheidsaandeel is. Die ene verhouding zou meer dan welke andere overweging dan ook de specificatie moeten bepalen.


Een praktische selectiechecklist

  1. Bevestig de ontwerpluchtstroom in m³/h en converteer naar m³/s.
  2. Deel dit door een beoogde aanstroomsnelheid van 0–2,5 m/s om het vereiste vlakoppervlak te verkrijgen en stel vervolgens de oeverindeling in.
  3. Selecteer de efficiëntieklasse uit de omgevingstabel — G4 / MERV 8, tenzij de omstandigheden anders beweren.
  4. Kies de diepste plooi die de behuizing accepteert om het mediaoppervlak en de stofopnamecapaciteit te maximaliseren.
  5. Controleer of de initiële Δp lager is dan 50 Paat in de werkelijke ontwerpstroom, en niet in de catalogusreferentiestroom.
  6. Stem het frame en de media af op de temperatuur, vochtigheid en eventuele blootstelling aan vet of chemicaliën.
  7. Bevestig de brandclassificatie vereist door de lokale code.
  8. Specificeer pakkingen en een positief bevestigingsframe om bypass te elimineren.
  9. Monteer een verschildrukmeter en noteer de schone basislijn bij overdracht.
  10. Bereken de jaarlijkse kosten inclusief energie voordat u offertes vergelijkt.